Finansujemy obiady w subwencjonowanych kantynach szkolnych dla 450 uczniów

Jest to rozszerzenie naszego działania skierowane wyłącznie na dzieci najbiedniejsze, którym zapewniamy całodzienne posiłki w szkole oraz wyprawkę szkolną.

Marie, lat 8, uczennica szkoły w Ewe Condji na pograniczu Beninu i Togo:

„Często nie mogę zasnąć. Nie mogę zasnąć bo jestem głodna. Gdy zasnę już nie czuję głodu. Jutro rano pójdę do szkoły. Rano znowu niczego nie zjem. W szkole, niektóre dzieci,  w czasie długiej przerwy, będą kupowały sobie jedzenie. Niestety ja nie dostaję w domu pieniędzy aby kupić sobie cokolwiek. Będę głodna. Zjem coś po południu. Wytrzymam. Przyzwyczaiłam się. Tak jest codziennie.

Najgorzej jest, gdy widzę jak inne dzieci jedzą. Jest mi przykro. 

Stoję z boku i czekam. Może ktoś mi coś zaproponuje. Jeżeli nie – wytrzymam. Zjem coś po południu. To już niedługo.”

Dowiedz się więcej o historii Marie

3

dzienny koszt wsparcia jednego ucznia (dwa szkolne posiłki)

wybierz ilość:

68

to miesięczny koszt wsparcia wybranego ucznia

wybierz ilość:

Wsparcie dla kantyn szkolnych

Ze względu na wyjątkowo trudną sytuację materialną chodzących do nich uczniów, szkoły podstawowe w Ewe Condji, Gbeffa i Avlo Plage, objęte są rządowym projektem subwencjonowania kantyn szkolnych. (Program ten nie jest powszechny, obejmuje tylko szkoły najbiedniejsze).

W ramach rządowego programu szkoła otrzymuje ryż, kukurydzę, fasolę, mąkę maniokową. Są tylko i wyłącznie suche ziarna i mąka oraz wytyczne dotyczące dziennej racji żywnościowej przypadającej na jedno dziecko. Subwencja nie przewiduje ani oleju, ani przypraw, ani cebuli, ani warzyw, ani ryb, ani opału do gotowania, ani personelu do przygotowywania posiłków. 

Dyrekcja szkoły, wraz z szefem wsi i Komitetem Zarządzającym Kantyną Szkolną mają niełatwe zadanie zorganizowania kantyny. Rodzice uczniów składają się na brakujące składniki posiłków i wynagrodzenie dla osób przygotowujących jedzenie. Składka jest symboliczna. Niestety wielu rodziców nie płaci lub płaci nieregularnie, w miarę możliwości. W skali miesiąca to około 8.50 zł. Nieregularne wpłaty powodują, że pomimo subwencji, kantyny funkcjonują z trudem. Gdy kasa kantyny jest pusta nie można przygotować posiłku.

W szkole jest przeciętnie 150 uczniów, aby przygotować posiłki dla wszystkich jednego dnia potrzeba aż 150 złotych
– rodzice uczniów nie są w stanie uzbierać takiej kwoty, pomóżmy im!

Pod opieką mamy 3 publiczne szkoły podstawowe (Ewe Condji, Gbeffa, Avlo Plage). Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby szkolne kantyny w zaprzyjaźnionych z nami szkołach mogły codziennie przygotowywać posiłki dla wszystkich uczniów.

To bardzo trudny dla nas projekt, ale bardzo ważny. O pomoc proszą nas zarówno dyrektorzy szkół, jak też osoby ze Stowarzyszenia Rodziców oraz szef wsi.

1zł pozwala na przygotowanie 3 posiłków w subwencjonowanych kantynach, 1242 zł to koszt przygotowania posiłków dla wszystkich uczniów przez cały miesiąc
  • 0,36 zł = dzienny koszt dofinansowania posiłku w subwencjonowanej kantynie dla jednego ucznia
  • 8,28 zł  = miesięczny  koszt dofinansowania posiłków w subwencjonowanej kantynie dla jednego ucznia (23 dni w miesiącu)

54

to dzienny koszt kantyny w publicznej szkole podstawowej

wybierz ilość:

1242

to miesięczny koszt kantyny w publicznej szkole podstawowej

wybierz ilość: