Marie

Dziecko w szkole nie może być głodne! 

„Często nie mogę zasnąć. Nie mogę zasnąć bo jestem głodna. Gdy zasnę już nie czuję głodu. Jutro rano pójdę do szkoły. Rano znowu niczego nie zjem. 

W szkole, niektóre dzieci,  w czasie długiej przerwy, będą kupowały sobie jedzenie. Niestety ja nie dostaję w domu pieniędzy aby kupić sobie cokolwiek. Będę głodna. Zjem coś po południu. Wytrzymam. Przyzwyczaiłam się. Tak jest codziennie.

Najgorzej jest, gdy widzę jak inne dzieci jedzą. Jest mi przykro. 

Stoję z boku i czekam. Może ktoś mi coś zaproponuje. Jeżeli nie – wytrzymam. Zjem coś po południu. To już niedługo.”

Marie, lat 8, uczennica szkoły w Ewe Condji na pograniczu Beninu i Togo.

Ze względu na panujące tutaj zwyczaje śniadań nie je się w domu. Po prostu rano nie ma ani, czasu ani możliwości rozpalenia ognia i podgrzania czegoś do jedzenia. Poranny posiłek jada się poza domem. Przy ulicach, na skrzyżowaniach ustawiają się garkuchnie oferujące ciepłą strawę. Dzieci chodzące do szkoły dostają drobne pieniądze, aby kupić sobie śniadanie w szkole.

Około 9:30 rano uruchamiana jest szkolna kantyna. To znaczy mieszkające niedaleko panie rozstawiają swoje stoiska z tradycyjnym jedzeniem. Jest długa przerwa i uczniowie mają możliwość kupienia czegoś do jedzenia. Niestety wielu uczniów nie może sobie pozwolić na żaden posiłek. Muszą zaczekać, aż na przerwę południową wrócą do domu.

Wtedy będą miały możliwość zjedzenia czegokolwiek. Do tej pory muszą jakoś wytrzymać lub poradzić sobie inaczej. Jak sobie radzą? Najczęściej proszę innych uczniów, aby się z nimi podzielili. Niekiedy udaje im się i dostają coś od kolegów.

Przeważnie jednak stoją gdzieś z boku i patrzą na innych. Patrzą jak inni jedzą. Jest im przykro, ale nie mogą robić absolutnie nic.

Na lekcjach siedzą głodni. Czy mogą się skoncentrować na nauce? 

Możliwość zjedzenia posiłku w szkole przyciąga do niej uczniów. Zachęca rodziny aby wysłać dziecko do szkoły a nie do pracy. 

3

dzienny koszt wsparcia jednego ucznia (dwa szkolne posiłki)

wybierz ilość:

68

to miesięczny koszt wsparcia wybranego ucznia

wybierz ilość:

150

to koszt wyprawki dla ucznia szkoły średniej

wybierz ilość:

130

to koszt wyprawki dla ucznia szkoły podstawowej

wybierz ilość: